9.12.07

Vedci oddelili liečivé učinky Cannabis





Vedcom z londýnskej univerzity Qeen Mary sa podarilo nájsť spôsob, akým oddeliť liečivé výhody marihuany od jej vedľajších efektov ovplyvňujúcich náladu.


Konope obsahuje chemikáliu nazvanú THC, ktorá sa viaže a aktivuje proteíny v mozgu známe ako „CB1 cannabionidné receptory“. Aktivácia týchto receptorov utišuje bolesť a zabraňuje epileptickým záchvatom; spôsobuje ale tiež efekt zmeny nálady, ktorý poznajú ľudia užívajúci marihuanu ako rekreačnú drogu.

Profesor Maurice Elphick a doktorka Michaela Egertová asi našli spôsob akým separovať účinky marihuany. Objav by mohol viesť k vzniku nových liekov na liečbu epilepsie, obezity a chronickej bolesti.

V spolupráci s vedcami z USA identifikovali proteín, ktorý sa viaže na CB1 receptory v mozgu. Na rozdiel od THC však tento „proteín reagujúci s cannabionidnými receptormi“ alebo CRIP1a potláča aktivitu CB1 receptorov.

Profesor Elphick vysvetľuje: „ Pretože CRIP1a potláča aktivitu receptorov, môže byť možné vyvinúť lieky, ktoré blokujú túto interakciu a zvyšujú aktivitu CB1. To môže pacientom pomôcť tlmiť bolesť v dôsledku aktivity CB1 receptorov bez neprirodzených náladových pocitov, ktoré majú užívatelia marihuany.“

Leslie Nielsen, farmaceut z oxfordskej univerzity, ktorý publikoval niekoľko vedeckých prác o marihuane, sa o objave vyjadril: „Tento zaujímavý objav prináša úplne nový pohľad na reguláciu cannabinoidného systému v mozgu. Mohol by v budúcnosti ponúknuť nový prístup k vývoju liekov založených na marihuane."

Originál článku na : www.sciencedaily.com/releases/2007/11/071129151109.htm